Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar

Tur operatörleri tekelleşecek

18 Temmuz 2014 Cuma, 11:20
tur_operatorleri_tekellesecek_h94818

Neva Tur’un iflasıyla ilgili konuşan TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Çavuşoğlu, 3-4 yıl içinde küçük operatörlerin kaybolarak turizmin tekelleşeceğini belirtti.

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, ilçeye büyük operasyonlar yapan Neva Tur’un iflasıyla birlikte kötü giden sezonun bir darbe daha aldığını söyledi. Çavuşoğlu, tur operatörlerinin piyasada maliyetlerin altında satış yaptıkları için iflas kararı aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, önümüzdeki yıllarda küçük tur operatörlerinin tamamen kapanarak büyük firmalara teslim olacağını, tur operatörlüğünde bir tekelleşmenin yaşanacağını belirtti.
‘2014 TURİZM SEZONU BORSA GİBİ’
Neva Tur’un Alanya için çok önemli operasyonlar yaptığını, iflasının büyük yaralar açacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu bizim için üzücü bir olay. Çünkü Neva Tur, Rusya’dan Türkiye’ye önemli operasyonlar yapıyordu. Rusya pazarı da bizim için en iyi pazarlardan birisi. Gerçekten 2014 sezonu çok zor bir sezon. Borsa gibi günlük yaşıyoruz. 2-3 gün sonrasını göremiyoruz. Günlük fiyat alarak günlük satışlar yapıyoruz.  İçlerinde büyükleri de olmak üzere birçok tur operatörü turistlere maliyetlerinin altında satış yapıyor. Belki büyük tur operatörleri bundan çok fazla etkilenmiyor. Ama orta ve küçük ölçekli tur operatörleri inanılmaz derecede bu maliyetlerin altında gerçekleşen satışlardan etkileniyor” dedi. ‘İFLASLAR DEVAM EDECEK’
Kısa vadede Doğu Avrupa’da iflasların baş göstereceğini belirten Çavuşoğlu, “Çünkü İskandinav pazarı oturmuş bir pazar. İskandinav pazarı kendisini revize etti. Otellerden indirim aldı. Bu pazarda çok tur operatörü yok. Doğu Avrupa pazarında orta ve küçük ölçekli çok sayıda tur operatörü var. Bunların büyük tur operatörlerinin yanında tutunmaları zor. Son 3 yıldır yoğun iflaslar yaşıyoruz. Bu yoğun iflaslar sonucunda Türkiye genelinde tur operatörlerinin otellere olan borcu şu ana kadar 330 milyon euroyu geçiyor. Bu çok büyük bir rakam. Dolayısıyla her ne kadar bu borçları sigorta şirketleri kapatmaya çalışsa da maalesef kapatamıyor. Bunun da çeşitli nedenleri var. Sigorta şirketlerinin öncelikli hedefi kendi ülkelerindeki devlete ve personele olan borçların kapatılması. Otellere olan borçları en son değerlendiriyorlar. Sigorta şirketlerinin yatırmış oldukları sigorta fonu da yetersiz olduğu için özellikle Doğu Avrupa’da ve Rusya’da bunu kapatmakta zorlanıyorlar. Bunun da yansıması Türkiye’deki otellere oluyor” şeklinde konuştu.
‘BÜYÜK FİRMALAR 30 ADIM ÖNDE’
Küçük operatörlerin büyük firmaların sahip olduğu avantajlardan dolayı çok geride kaldığını bu sebeple de iflasa doğru günbegün sürüklendiğini anlatan Çavuşoğlu, “Büyük firmaların kendilerine ait uçakları, otelleri, otobüslerinin olması onlar adına büyük avantaj. Kendi uçakları, otobüsleri, satış ofisleriyle, internet siteleriyle ve otelleriyle her zaman küçük ve orta ölçekli tur operatörlerinden 20-30 adım önde başlıyorlar. Büyük tur operatörlerinin çok yönlü olanakları mevcut. Sadece Türkiye’de değil dünyanın çeşitli ülkelerine de tur yapıyorlar. O yüzden bir ülkeden para kaybettiğinde diğer para kazandığı ülkeden bunu kazanma imkanı olabiliyor. Dolayısıyla büyük tur operatörleri birçok sıkıntıdan çok fazla etkilenmiyor. Yani maliyetin altında satışlardan çok fazla etkilenmiyorlar. Öte yandan küçük ve orta ölçekli tur operatörleri bir veya en fazla iki, üç ülkeden operasyon yapıyor. Onların uçakları, otelleri ve otobüslerinin olmaması bir dezavantaj. Çünkü uçak tur operatörünün en büyük riskidir. Tur operatörü operasyona başlamadan önce iki uçağın fiyatını peşinen uçak firmasına öder. Sonra her hafta o uçağın parasını ödemek zorunda. Parasını ödemediğin takdirde o uçak kalkmaz” diye konuştu.
‘ZARARDAN KAR ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’
Çavuşoğlu, tur operatörlerinin garantili uçak koltuklarıyla birlikte aldığı garanti odalarının da büyük bir risk olduğuna değinerek, “Operatörler bu odaları satamadıkları takdirde fiyatlarını maliyetin altına indirip zarardan kar yapma çabası içerisine giriyor. Bu sene de tur operatörleri şu anda maliyetin altında satış yapıyor. Şu an 150 euroya İskandinavya’dan Alanya’ya bir haftalık tatili alabilirsiniz. Şu anda acentalar günü kurtarma çabasında. Otellerden yardım istiyoruz ama birçok otel yardım etmiyor. Bu nedenle rekabetin sağlanabilmesi ve tekelciliğin olmaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve otelcilerin tur operatörlerine destek vermeleri gerekiyor. Eğer tur operatörlerine destek olunmazsa ve durum bu şekilde devam ederse tahmin ediyorum 3-4 yıla kadar tekel tur operatörleri öne çıkmış olacak. Küçük tur operatörleri yavaş yavaş kaybolacak. İflas edip piyasadan çekilmiş olacaklar” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir