Son Dakika
25 Haziran 2020 Perşembe

Sörf ile Alanya kış turizmi gelişecek

24 Aralık 2013 Salı, 09:23

Uzun zamandır sörf ile ilgili çalışmalar yapan yöneticiler geçtiğimiz günlerde genel bir toplantı yaptılar.Haberin detayları şu şekilde:

BATI Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) “2012 Yılı Alternatif Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamına dahil edilen, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) hayata geçirdiği “Alanya’da Dalga Sörflü Günler Projesi” sürüyor. Bu bağlamda Alanya Sun Otel’de bir basın açıklaması düzenleyen proje gönüllüleri, Alanya kış turizminin sporla farklı bir boyut kazanacağını vurguladı.
ALTİD DESTEK VERDİ
Projenin gönüllü destekçilerinden, aynı zamanda Alanya Sörf Takımı Sporcusu Hayri Yenialp, Alanya’nın kış turizmine büyük katkı sağlanacağını söyleyerek “Türkiye’de 2’ncisi düzenlenecek olan dalga sörfü şampiyonası’ Alanya’da gerçekleşecek. ALTİD’in aracılığıyla aldığımız BAKA bütçesi ile Alanya’ya spor turizmi kapsamında önemli bir proje kazandırdık. Bu projeyle Alanya’nın kış turizmini çeşitlendireceğiz” dedi.
İKİNCİSİ ALANYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

26 Aralık-8 Ocak tarihleri arasında iki gün süreyle ‘2. Türkiye Dalga Sörfü Şampiyonası’nın Alanya’da yapılacağını dile getiren Yenialp, “Bu şampiyonanın Alanya turizmi için önemi çok büyük. Amerika ve Avrupa ülkelerinden de sporcular Alanya’ya gelecek. Türkiye şampiyonası niteliğinde olduğu için ağırlıklı Türkiye’den olmak üzere 30’a yakın sporcu bölgemize gelecek. Bu sporcuların büyük kısmı Alanya’da ilk kez sörf yapacak” şeklinde konuştu.


‘SPORCU SAYIMIZ ORTALAMANIN ÜZERİNDE’

Alanya’daki sörf sporunun gelişmekte olmasına rağmen projeyle birlikte daha iyi bir noktaya taşındığını aktaran Yenialp, Alanya’daki sporcu sayısının şimdiden Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını belirtti. Alanya Sörf Takımı’ndan Mehmet Özgen ise “Bu şampiyonanın kış turizmine büyük katkısı olacak. Alanya tanıtımının spor ayağında önemli bir yer alacak” şeklinde konuştu.
‘AMACIMIZ ÜLKE GENELİNE YAYMAK’
Alanya’da sörf sporunun nasıl başladığıyla ilgili bilgi veren Alanya Sörf Takımı’ndan proje gönüllüsü Mehmet Ali Soy ise şunları söyledi: “İlk olarak 2009 yılında bu spora başladım ve Alanya’da da bu sporun yapılabileceğini düşündüm. Yaptığım araştırmalar da bu konuda beni haklı çıkardı. Alanya’daki dalga standardının, yurtdışında bu sporu belli bir noktaya taşımış olan ülkelerle aynı seviyede olması çok önemliydi. Özellikle kış döneminde bu sporun Alanya’da yapılabilirliği çok yüksek. Amacımız, Alanya’dan yola çıkarak bu sporun ülke genelinde daha fazla yapılmasını sağlamak. Türkiye geneline bakacak olursak İstanbul ve Karadeniz bölgesinde bu sporun belli bir seviyeye ulaştığını görüyoruz.”
‘GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ’
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim de, Alanya’nın Akdeniz’e kıyısının bulunmasına rağmen deniz sporları konusunda bölgenin en yetersiz kentlerinden birisi olduğunu dile getirdi. Antalya ve Side’de sörf sporunun yapıldığını söyleyen Dim, “Hem sportif hem de ticari anlamda denizi dilediğimiz gibi kullanamıyoruz. Fakat bugün burada yapılan toplantıda gördük ki bir avuç gönüllü gerçekten Alanya için gönüllerini, emeklerini ortaya koymuşlar ve Türkiye’de ikincisi yapılacak olan dalga sörfü yarışmasını Alanya’ya kazandırmışlar. Ben 1991 yılında Alanya’da ilk triatlonun yapıldığı komitenin içerisinde yer alan 3-4 kişiden birisiyim. Burada o günkü heyecanı gördüm. Triatlon da böyle başlamıştı. Küçük bir kıvılcımdı. Aradan geçen 22-23 yıl içerisinde Alanya triatlonu inanılmaz bir noktaya geldi. ‘İkinci Türkiye Dalga Sörfü Şampiyonası’ burada konuşulurken birkaç yıl içerisinde uluslararası organizasyonların da yine burada konuşulacağını tahmin ediyorum. Bizler de Alanya medyası olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Gereken desteği vereceğiz. Gerek turistik gerekse ticari tüm işletmelerin bu organizasyonun arkasında olmasını arzu ediyoruz. Bu organizasyonun yapılmasında emeği olan ALTİD, BAKA ve gönüllü Alanya Sörf Takımı üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir