Son Dakika
19 Ekim 2019 Cumartesi

Online tatil tüm yatırımcıların dikkatinde

29 Eylül 2014 Pazartesi, 09:06
onlinetatil

Turizm sektörü özellikle son dört yıl içerisinde oldukça güçlü bir ivme kazandı. Internet kullanıcılarının sayısındaki artış bu ivmede büyük pay sahibi. Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’nun (BTK) verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılı sonu itibariyle toplam internet abonesi sayısı 32 milyonu geçti. 10 milyon kişi internet üzerinden alışveriş yapıyor. internet kullanıcılarının sayısındaki artış seyahat sektörünü de doğrudan etkiliyor.

E-ticaretin hızlı büyüdüğü bir ortamda büyüklük için farklı rakamlar veriliyor. Örneğin ETİD’e göre e-ticaretin ulaştığı büyüklük 35 milyar TL. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı 2013” raporuna göre ise Türkiye’deki e-ticaret pazarının toplam büyüklüğü 14 milyar lira. Bu pazar içinde tatil-seyahat segmentinin pazar büyüklüğü ise 5,1 milyar lirayı buluyor. Tatil amaçlı seyahat edenlerin yüzde 83’ü, iş seyahatine çıkanların ise yüzde 76’sı planlarını internetten yapıyor.

Acente, otel, uçak, kiralık araç, tedarikçi olmak üzere turizmin tüm kollarında ilerleyen pazar, Türkiye’de özellikle İstanbul’da büyüyor. BKM’nin yaptığı bir araştırmaya göre, internet üzerinden uçak bileti satın alma ya da otel rezervasyonu gibi seyahat harcamaları, toplam e-ticaretin yüzde 30’unu oluşturuyor.

2014 sonunda ortalama 250 milyon adet otobüs bileti, 170 milyon uçak bileti ve 60 milyon İDO bileti satılacağı öngörülüyor. Bu biletlerin internetten satılma oranı otobüste yüzde 6, uçakta yüzde 12, deniz ve demiryolunda ise ortalama yüzde 5. Bu oranların beş yıl içerisinde yüzde 20’lere ulaşacağı tahmin ediliyor. (Burcu Tuvay)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir