Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar

Okul yerleştirmelerinden veliler mutlu değil

11 Eylül 2014 Perşembe, 19:38
okulyerlestirme
Ancak Melahat Seher İlköğretim Okulu’na giden öğrenciler okullarının değiştirilerek evlerinden uzak olan Sema-Eray Erdem İlköğretim Okulu’na yerleştirildiklerini söylediler. Bu yerleştirmeden şikâyetçi olan öğrenci ve velileri, durumun düzeltilmesini istediler.
Önümüzdeki hafta başlayacak olan 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı öncesi öğrencilerin okullara yerleşimi tamamlandı. Evlerinden uzak okullara yerleşen öğrenci ve velileri, sistemden memnun olmadıklarını dile getirdiler. Hükümet Konağı önünde bulunan parkta bir araya gelen öğrenci ve velileri sitemi eleştirdiler. Evlerinin yanında bulunan Melahat Seher İlköğretim Okulu’ndan Sema-Eray Erdem İlköğretim Okulu’na yerleştirildiklerini belirten öğrenciler, yeni okullarına gitmekte zorlandıklarını, halen yolları öğrenemediklerini söylediler. Öğrenci ve velileri daha sonra konuyu görüşmek üzere Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i ziyaret ettiler. Veliler, çocuklarının evlerinden uzak bir okula gitmelerinin kendilerine zorluk çıkaracağını dile getirdiler. İşte öğrenci velilerinin söyledikleri:
O KADAR YOLU TEK BAŞINA NASIL GİTSİN?
Hanife Erdağ:
Evde engelli durumda olan kayınvalidem var. İki çocuğum da farklı okullara gidecek. Ben hem evde kayınvalideme hem de çocuklara nasıl bakacağım? Hangi birinin arkasından gideceğim. 10 yaşındaki kız çocuğunu ben tek başına Çevreyolu’ndan otobüsle nasıl okula göndereceğim? Otobüsle bu çocuklar okula gidemezler. Otobüs bile zaten saat başı geçiyor. Evimizin orada yol bile yok. Ben hangi çocuğumu okula bırakacağım. Hangi birinin peşinden gideceğim. En azından ikisi aynı yere gittiği zaman abi kardeş gidebiliyor. 4+4+4 sistemi saçmalık oldu.
Durali Zararsız:
Bizim Melahat Seher İlköğretim Okulu’nun hiç bir masrafı yok. Biz okulla ilgilendik, okulumuz dibimizde olduğu halde dışarı göndermek zorunda kalıyoruz. Alanya’nın yerlisi olduğum halde ben çocuğumu yollamak istemiyorum. Okulumuzu geri istiyoruz. Bir de bir yere servis oluyor diğerine olmuyor. Aynı okula devam edilsin istiyoruz.
Emine Akdağ:
Biz okulumuzda eski sistem devam etsin istiyoruz. Çocuklarımız için de daha sağlıklı. Biz oradan memnunuz. Mis gibi okulumuz var, uzaklara göndermek istemiyoruz. Öyle 4+4+4 diye bir sistem çıkarmışlar. Devlet önce hazırlığını yapsın ondan sonra çıkarsın. Herkes bundan rahatsız. Biz okul başladı başlayalı biz çocuklarımızı göndermek istemiyoruz.
Rabia Duman:
Benim 8 yaşında engelli bir çocuğum var. Daha önceden okula giderken çocuğu balkondan takip edebiliyordum. Şimdi ise nasıl okula götüreceğim, nasıl toplantılara katılacağım. Engelli çocuğumu bırakıp gidebileceğim kimsem de yok. Ben okulumu çocuğum için geri istiyorum. Sadece ben değil hepimiz istiyoruz. Çünkü hepimiz bu konudan mağduruz mücadele edeceğiz.
ÖĞRENCİLER MEKTUP YAZDILAR
Velilerin konuşmasının ardından çocuklar şikâyetlerini dile getirdikleri mektubu okuyarak, aynı mektubu Başkan Yücel ve Milli Eğitim’e göndereceklerini söylediler. İşte mektup: Sayın başkanım ben Melahat Seher İÖO’da okuyorum. Ben 3 gündür annemle okula gidiyorum. Ben bir türlü okulun yolunu öğrenemedim. Bugün okuluma hiç kimseye demeden sınıflara baktım 20’den fazla sınıf olduğunu gördüm, kendi kafamdan hesap yaptım, biz kendi okulumuzda daha iyi ders yapacağımıza inanıyorum. Yollarımız çok kötü ben yalnız gitmekten çok korkuyorum. Yollarımız çok ters geliyor. Sizinde kendinizi bizim yerimize koyup Melahat Seher İÖO’dan, Sema-Eray Erdem Okulu’na gidip yolların ne kadar ters ve tehlikeli olduğunu görmenizi istiyoruz. Mektubumuzu ciddiye alır ve incelemeyi hemen bugün yaparsınız. Her gün annem beni götüremez. Çünkü benim babamın geçen yıl ayağı kırıldı ve iyileşemedi. Annem ona bakmaya uğraşıyorken siz bizim okulumuzu geri getirmiyorsunuz. Tüm arkadaşlarım aynı fikirde. Umarız bizi bir düzene çıkarırsınız. Derslerimize dört elle sarılabilmemiz için yardımınıza ihtiyacımız var.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir