Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar

Mahmutlar da kokudan durulmuyor

26 Ağustos 2014 Salı, 16:03
kokukarantina
Mahmutlar’da arıtmadan gelen pis koku vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşlar sokak, ev ve işyerlerinde yüzlerinde maske ile dolaşıyorlar. Kokudan evlerinde duramadıklarını söyleyen vatandaşlar, yetkililere seslenerek pis kokunun giderilmesini ve yaşanabilir bir Mahmutlar istediklerini kaydettiler.
MUHATAP BULAMIYORUM
İşyerinde yüzünde maske ile çalışan Hatice Aksoy, kokudan duramadıklarını söyledi. Aksoy, “Bir misafirim geldiği zaman evimin balkonunda oturamıyorum. Yetkilileri arıyorum ama muhatap olacağım kimseyi bulamıyorum” diye konuştu.
‘BÖYLE REZALET GÖRMEDİM’
Sokakta maske ile dolaşan Halil Akdoğan isimli vatandaş, aylardır sokağa çıkamadıklarından dert yandı. Akdoğan, “Aylardır evimizin kapısını açamıyoruz. Misafirimiz geliyor yüzümüz kızarıyor. Yetkilileri arıyoruz ama sürekli ‘Olacak olacak’ diyorlar, başka bir şey yok. Yıllardır burada yaşıyorum, ben böyle rezalet görmedim. Umudumuz ilçe olmak idi ancak mahalle olduk. Büyüdükçe küçüldük resmen. Mahalle olduk Büyükşehir’e bağlandık, Büyükşehir’in bize bir getirisi yok. Akşamları maske bulan maskeyle dolaşıyoruz. Biz evde aylardır klimayla yatıyoruz, kliması olmayan insan ne yapsın. Camı kapıyı açamıyorsun kokudan.” diye konuştu. Akdoğan, kokudan dolayı yakında D-400 Karayolu’nu trafiğe kapatarak eylem yapacaklarını iddia etti.
 ‘EVDE MASKE TAKARAK TV İZLİYORLAR’
Vatandaşlar evlerinde de maske ile duruyorlar. Evlerinde maske ile televizyon izleyen Haşim Güner ve ailesi, “Hepimiz bulaşıcı hastalığa kapıldık. Kokudan duramıyoruz. Geceleri balkonlara çıkamıyoruz, kapılar kapalı, kokudan içerde nefes alamayacak hale geldik. Aramadığımız, şikâyet etmediğimiz yer kalmadı. Hiç kimse bu işe bir çare bulamıyor. Mahmutlar bu durumu hak etmiyor” dedi.
‘KOKUDAN UYUYAMIYORUZ’
Misafirlerini balkonda ağırlayamadıklarından dert yanan Gizem İlhan, “Misafirlerimiz geliyor ama balkona asla çıkamıyoruz. Sabaha kadar klima çalışıyor. Kokudan uyuyamayacak hale geldik artık” diye konuştu.
‘MÜŞTERİLER ŞİKAYETÇİ’
Mahmutlar Restorancılar Derneği Başkanı Nurettin Göbüt, “Bu arıtma da Büyükşehir ve Alanya arasındaki bir anlaşmazlıktan dolayı bir türlü bakım yapılamadı. Orda koku gittikçe çoğalmaya başladı. Mayıs – haziran aylarında daha azdı ama şuan burası Mahmutlar’ın merkezi, koku buraya kadar gelmeye başladı. Biz bütün esnaf olarak şikâyetçiyiz. Bir an önce bu kokunun giderilmesini istiyoruz. Bizim işlerimizi de olumsuz etkiliyor. İnsanlar gelip yemek yiyemiyor” dedi.
ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’
Arıtmadan sorumlu ASAT çalışanı Çevre Yüksek Mühendisi Sezen İşçi, arıtma hakkında bilgi verdi. İşçi, “Mahmutlar atık su arıtma tesisi Kestel, Mahmutlar ve Kargıcak mahallelerinden gelen atık suların arıtılması için projelendirilmiş bir tesis. Bu üç beldenin atık suları bu bölgeye geliyor. Bu sene yaşadığımız koku problemine karşı çalışmalara başladık. Bununla ilgili öncelikle branda germe çalışması yapıldı. Yoğun bir kimyasal uygulamasıyla şuanda bu çamurdaki çökelme özelliklerinin iyileştirilmesi, koku gideriminin amaçlanması hem de yeni çamur oluşturmasının hızlandırılması amaçlanıyor. Bu çalışmalara başladık. Yoğun bir uygulama oldu. Bundan sonra bu kokunun kademeli olarak azalacağı söylenebilir. Tabi sıcaklık ve neminde koku da inanılmaz bir etkisi var.Özellikle akşam rüzgar etkisiyle biraz daha koku artıyor. Bu sezon kötü geçti gerçekten ama biz de elimizden geleni yapacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir