Son Dakika
18 Ekim 2019 Cuma

Kooperatiflerden destek çağrısı

25 Eylül 2014 Perşembe, 21:34
kooperatifler

ANTALYA’DA yaklaşık 14 bin çiftçinin üye olduğu 275 tarım kooperatifinin çoğu devlet desteği olmadığı için faaliyetlerini aktif olarak sürdüremiyor. Çiftçilerin herhangi bir tarım kooperatifine üye olması zorunlu olmadığı için örgütlenme, üretim, satış ve pazarlama konusunda da sorunlar yaşanıyor.

‘YILLARDIR KANAYAN YARA’
Antalya Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Özen, devlet desteklerinin çiftçi örgütlenmeleri üzerinden yapılamaması nedeniyle kooperatiflerin birçoğunun siyasi ve ekonomik krize girdiğini söyledi. Türk çiftçisinin yıllardan beri ürettiği ürünlerin daha kazançlı hale gelmesi için başkalarına muhtaç kaldığını öne süren Özen, “Ülkemizde tarım sektöründe birlikte hareket etme olgusu maalesef gelişmedi. Yıllardır kanayan yaramız olan çiftçi örgütlenmeleri konusunda ne yazık ki yeterince başarı elde edilemedi. Bu başarısızlıktaki etkenler, devlet desteklerinin çiftçi örgütlenmeleri üzerinden yapılamaması ve üretim-pazarlama aşamasında belirli bir standartın uygulanamamasından kaynaklanıyor” dedi.
‘ÜYE ZORUNLULUĞU YOK’
Avrupa ülkelerinde uygulanan üretim ve pazarlama standartlarında çiftçilerin mutlaka bir kooperatif ya da bir çiftçi örgütüne üye olma zorunluluğu olduğuna işaret eden Özen şöyle dedi: “Ülkemizde böyle bir zorunluluk olmadığı için düzenli bir üretim politikası gelişemiyor. Yurt dışındaki örnekler incelendiğinde, özellikle çiftçi örgütlerinin güçlü yapıları dikkat çekiyor. Devletin tarım sektörüne verdiği desteklerin kooperatif ve üretici örgütleri üzerinden yapıldığı, her çiftçinin mutlaka bir kooperatif ya da üretici örgütüne üye olduğu gözleniyor.”
‘SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ’
Türkiye’de ve özellikle Antalya’da bu tarz uygulamaların geliştirilmesi için topyekun bir seferberlik ilan edilmesi gerektiğini dile getiren Özen, “Kooperatiflerimiz, içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle her geçen gün daha kötüye gidiyor. Yetkililerin bir an önce örgütlenme konusunda gerekli çalışmaları yaparak Avrupa’daki iyi örnekleri ülkemizde de uygulanması gerekiyor. Aksi takdirde Türk çiftçisinin önümüzdeki yıllarda büyük sermayelerle baş etmesi çok zor hale gelecek. Bu da küçük çiftçi dediğimiz ülkemizin bel kemiği tarım sektörünü çok büyük sıkıntıya sokacak” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir