Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma

Kaçak elektirik konusu

02 Eylül 2014 Salı, 20:22
kacakelektirik
ALANYA Teknik Adamlar Derneği Başkanı Hasan Fevzi Yüksekkaya, elektrik tüketicilerini, kiracıları, ev ve işyeri sahiplerini abonesiz elektrik kullanımına karşı uyardı. Yüksekkaya, yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Alanya bölgesinde tüketicilerin bilinç düzeyinin ve konu hakkındaki hassasiyetinin oldukça yüksek düzeyde olduğunu gözlemliyoruz. Kaçak ve usulsüz elektrik kullanımı konusunda tüketicilerin de bilinçli olmalarının sağlanması ve yasal mevzuatın da herkes tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Tüketicilerin, öncelikle bağlantı anlaşması ve perakende satış sözleşmesi yapmadan elektrik kullanmamaları gerekli. Turizm sezonu başında yeni açılan işyerleri, yeni gelen ev kiracıları mutlaka kullandıkları elektrik aboneliklerinin devir işlemini kendi üzerlerine yaptırmalı. Abonelik devir işlemleri sırasında Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (AKEDAŞ) yetkili  personelinin dışında kimsenin sayaç mühürlerine müdahale etme yetkisi yok. Turizm sezonunun bitmesiyle birlikte işyerini ve oturduğu kiralık evini boşaltan kiracılar, mutlaka abone tahliye işlemlerini yaptırmalı. Bunu yaptırmamaları durumunda kendilerinden sonra gelen kiracıların tükettiği elektrik bedellerini ödemek durumunda kalabilirler.
KAÇAK ELEKTRİK KAPSAMINA GİREN DURUMLAR
Vatandaşlar tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılmasını sağlamanın, hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş bir sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketilmesinin de kaçak elektrik kullanımı olduğunu bilmeli. Bu eylemi gerçekleştiren kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ve TCK’nın 163/3 maddesi gereğince ‘Karşılıksız yararlanma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı unutulmamalı.
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULUYOR’
Sayaç ve ölçü devreleri mühürsüz olduğu halde AKEDAŞ’a haber verilmeden elektrik enerjisi tüketilmesi ve AKEDAŞ tarafından yapılması gereken bağlantı işleminin tamamlanmasını beklemeksizin, tüketimin sayaçtan geçirilerek, doğru tespit edilmesini engellemeyecek şekilde de olsa bağlantı yapılmasının ya da yaptırılmasının usulsüz kullanım olduğu bilinmeli. Ayrıca, AKEDAŞ tarafından borçtan dolayı kesilen elektriğin, tüketiciler tarafından borç yükümlülükleri yerine getirilmiş olsa bile AKEDAŞ’ın dışında kendileri veya başkaları tarafından açılmasının da usulsüz elektrik enerjisi tüketimi olduğunun bilinmesi gerekir. Tüketicilerin usulsüz elektrik kullanıyor olmaları durumuna düşmemeleri için daha önceki tüketici adına düzenlenen faturaları ödemek suretiyle kesinlikle elektrik kullanmamaları ve tahliye abone devir işlemini yapmaları gerekir. AKEDAŞ sadece kaçak ile değil usulsüz elektrik kullanımıyla da mücadele ediyor. Kaçak tespit süreci sonucunda kaçak elektrik enerjisi tüketimi tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin elektrik enerjisini keserek sayacı mühürlenerek, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Ayrıca, adresinden ayrılan ya da taşınan tüketicilerin mutlaka mevcut perakende satış sözleşmesini iptal ettirerek, aboneliğini sona erdirmesinin yasal mevzuat gereği olduğunu bilmeleri ve tüketicilerin bilinçli olmaları mutlaka kendi menfaatlerine olacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir