Son Dakika
02 Temmuz 2020 Perşembe

Herkes torba yasayı bekliyor

24 Ağustos 2014 Pazar, 21:10
AYLARDIR Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminde olan yasayı esnaf ve vatandaşın dört gözle beklediğini belirten Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Antalya Şube Başkanı Aydın Çevik, “Esnafımız devletle uzlaşmak ve borçlarını ödemek için gayret içerisinde. Zaten işlerin yokluğunda bir de bu düzenlemenin gecikmesi esnafımızın sırtındaki yükü iyice arttırdı” dedi.
Yaklaşık 20 milyona yakın vatandaşı ilgilendiren yasa tasarısının önemli bir bölümünün mecliste kabul edilmesine rağmen görüşmelerin tamamlanamadığını belirten Çevik şunları söyledi:
“Meclisin tatile girmesiyle de yasanın çıkması yeni yasa dönemine, yani 1 Ekim sonrasına kaldı. Bu karar, esnaf, vatandaşlar ile iş dünyasını hayal kırıklığına uğrattı. Meclis, Cumhurbaşkanlığı yemini ve daha sonra yeni kurulacak hükümete güven oylaması içinyeniden toplanacak. 28 Ağustos’tan sonra 6 Eylül’e kadar çalışacak olan TBMM son aşamaya gelen Torba Yasa’yı onaylayabilir. Hükümetimizden bu yönde bir adım atmasını ve talebimizi gerçekleştirmelerini bekliyoruz.”
‘ESNAF İŞ YAPAMIYOR’
ESDER Şube Başkanı Çevik esnaf ile vatandaşların ESDER’e gelen telefon taleplerini hatırlatarak, “Üyelerimizden ve borçlu vatandaşlardan bize gelen telefonlar ‘Bütün hesaplarımızı bu yasanın çıkması üzerine yaptık. Şu anda borçlarımız duruyor, iş yapamıyoruz. Yapılandırmaya güveniyorduk. Bu yasanın bir an önce çıkmasını bekliyoruz’ şeklinde. ESDER olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz” diye konuştu.
‘ÖDEMELER AKSADI’
Uzlaşma aşamasındaki vergi, cezalar, SGK ve BAĞ-KUR borçları halen incelemesi devam eden mükellefler ile dava, itiraz ve temyiz aşamasında olan dosyalarla ilgili durumlarla ilgili Torba Yasa’nın çıkmasının beklendiğini söyleyen Çevik, “Dolayısıyla affın kanun teklifindekinden daha kapsamlı yapılması gerekiyor. Esnafın, işadamının ekonomideki daralma sebebiyle ödemeleri aksadı. Bu yükü hafifletecek düzenleme, piyasayı canlandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir