Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Herkes için alanya

26 Mayıs 2014 Pazartesi, 22:53
engellogo

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde yürütülmekte olan “Engelsiz Turizm Kenti Alanya Uygulama ve İşbirliği Protokolü” çerçevesinde gerçekleştirilen “Engelsiz turizm” çalışmaları ile ilgili Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü ve Engelsiz Turizm Komisyonu Sekreteri Münir Altıoğlu tarafından ALTİD Yönetim Kurulu’na ziyarette bulunuldu. Ziyaretle birlikte yapılan sunum sonrasındaki görüşmelerde “Engelsiz Turizm”e devam kararı çıktı.

‘PROTOKOLÜN YENİLENMESİ TARAFTARIYIZ’

ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Engelsiz Turizm Projesi”nin sosyal entegrasyona sağladığı katkıya ek olarak ekonomik anlamda turizmin 12 aya çıkarılması için alternatif turizm çalışmaları kapsamında büyük önem taşıdığını kaydetti. Sili, “Alanya, kent olarak ülke genelinde örnek olacak bir vizyona ve alt yapıya sahip. ALTİD olarak bu sürecin içerisinde üzerimize düşecek tüm görevleri yapmaya devam edeceğiz ve aralık ayında süresi bitecek olan kurumlar arası işbirliği protokolünün yenilenmesi taraftarıyız” dedi.

ENGELSİZ TURİZM ALANINDA VERİLER ŞÖYLE:

Avrupa Komisyonu ve desteklediği kurum olan ENAT-European Network for Accessible Tourism tarafından yapılan araştırmalara göre Avrupa’da yaşayan yaklaşık 37 milyon engelli ve 120 milyon engelli grubuna giren yaşlı birey bulunmaktadır. Toplam 157 milyon bireyden oluşan bu topluluğun yüzde 74’lük kısmının (116 milyon) seyahat edebilir bireyler olduğu tahmin edilmektedir. Ancak söz konusu yüzde 74’lük kesimin sadece yüzde 17’lik (20 milyon) kısmı aktif olarak yurt dışı tatiline çıkabilmektedir. Bu sebeple ‘’Engelsiz Turizm’’ atıl turizm pazarına hareket kazandıracak önemli bir etken olabileceği gibi, sezon yoğunluğunun düştüğü aylarda da pazarı hareketlendirecek ve turizmi 12 aya yayabilecek bir büyüklüğe sahiptir.

Editör: Tüm haberler bu ve benzeri şekilde yazıldı ama bizce engelsiz turizm gelirinin arttırılması gibi konuları konuşmak bizce çokta normal değil çünkü bu proje para ile ölçülmeyecek kadar güzel ve anlamlı bir proje en azından bu projede parayı bir kenara koyalım ve işin içinde emeği bulunan insanlara proje sorumlusu Münir Altıoğlu‘na teşekkür edelim.Proje hala sapa sağlam ve organizasyonları ile birlikte devam etmekte.Neler yapıldığını ne gibi etkinlikler olduğunu ve projeye ile ilgili iletişime geçmek istediğiniz konular varsa projenin asıl sitesine girebilirsiniz herkesicinalanya .org

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir