Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

Engellilere sahip çıkmalıyız

18 Nisan 2015 Cumartesi, 09:47
engelli
Alanya Belediyesi, belediye misafirhanesinin hemen yanından plaja inen yol üzerine stant inşasına başladı. Ancak bu durum çevre esnafı tarafından olumlu karşılanmadı. Alanya Belediyesi’nin el emeği zanaatkarları için yapımına başladığı stantların bulunduğu bölgedeki esnaf, imza toplayarak yapımın iptalini istedi. Alanya Belediye Başkanı Yücel ise encümende görüşülen konuyla ilgili olarak, “Gereken düzenleme yapılacak” açıklamasını yaptı.
‘AMBULANS YOLU TIKANACAK’
Plaja inen yolun bölgedeki tek araç yolu olduğunu dile getiren esnaf acil durumlarda ambulans ve polis ekiplerinin bu yolu kullandığına vurgu yaparak imza kampanyası başlattı. Çevre esnafı Alanya Belediyesi’ne gönderdiği dilekçede ayrıca orada yapılan çalışmanın çevre güzelliğini de bozduğunu ifade etti. Toplanan imzaların yanında Alanya Kaymakamlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi’ne dilekçe de veren esnaf, verdikleri dilekçede yapılan çalışmanın ileride daha büyük sorunlara sebebiyet verebileceğine değindi. Dilekçede şu ifadeler yer aldı, “Bölgede yapılan çalışmanın gelecekte daha büyük sorunlara neden olabileceğini düşünmekte, bu nedenle çalışmanın başka yere kaydırılması gerektiğine inanmaktayız. Çalışmalar hem bizleri hem de turistleri rahatsız etmekte. Ayrıca yaz aylarında yaşanan başta boğulma vakaları olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarında acil ambulansları bu yolu kullanmakta. İnsan hayatında saniyelerin bile önemi varken gerçekleşen bu çalışma ciddi zaman kayıplarına neden olacak” denildi.
‘ENGELLİLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ’
Toplanan yaklaşık 100 imza sonrası yapımın durdurulmasını isteyen esnafın talebi Alanya Belediye Encümeni’nde görüşüldü. Başkan Yücel, yapımın durmayacağını ifade ederek konuyla ilgili açıklama yaptı ve “Şehirdeki tüm el sanatları zanaatkarlarını bu bölgede toplayacağız” dedi. Yücel, “Orada yapılan uygulama yıllardan beri var. Bu bölgenin kültürel değerlerini, el sanatlarını engelli vatandaşların, ihtiyaç sahibi ailelerin orada tezgahları vardı. Biz onu geçen yıl rıhtım bölgesinde nasıl bir uygulama yaptıysak sağlıklı düzenli ve kontrol altına alınır bir biçimde orada da yapacağız. Şehrin belirli yerlerinde el sanatları yapan kişileri de oraya topluyoruz. Esnafı rahatsız edecek hiç bir sıkıntısı yok. Bu sadece el emeği göz nuru olan ürünler satılacak. Kesinlikle imitasyon ürün satılmayacak. Ama kocaman Alanya’da 30 tane engelli, kültürel faaliyetler yapan kişileri barındıramazsak bu da bizim yönetim şekli olarak ayıbımız olur” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir