Son Dakika
19 Kasım 2019 Salı

Belediyeden asansör tebligat bildirgesi

20 Ağustos 2014 Çarşamba, 09:48
asansr

İş bu tebligat, ALANYA BELEDİYE’si sınırları içinde bulunan yapılardaki Asansörlerin Yıllık Muayenelerinin A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre yılda en az bir kez gerçekleştirilmesi işi hakkında tebligattır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yayınlamış olduğu “18 Kasım 2008 tarihli, 27058 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği” ve “05 Kasım 2011 tarihli, 28106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” çerçevesinde; ALANYA BELEDİYE’si ile A Tipi Muayene Kuruluşu olan AND Uluslar Arası Denetim ve Gözetim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. arasında 14 Şubat 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden protokol, imzalanmıştır. PROTOKOL gereğince, Binanızdaki asansörün muayenesinin yılda en az 1 kez yapılması gerekmektedir.( Şayet yıl içerisinde asansör nedeni ile kaza / yaralanma olur ise muayene yönetmelik gereği tekrarlanacaktır.)

Yapılan protokol neticesinde Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan asansörlerin yıllık muayene birim ücreti 1–5 durak arası 135,00 TL. 5 duraktan sonra ilave olarak durak başı 10,00 TL. olarak belirlenmiştir.İlk kontrolden sonra 3 ay içerisinde ilgili kuruluşa başvuru yapılması halinde 2. Kontrolden kontrollük ücreti alınmayacaktır.Ayrıca BELGETÜRK Uluslar Arası Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri Ltd.Şti. tarafından 1. Kontrolü yapılmış olanların da muayene tarihinden itibaren 3 ay içerisinde başvuru yapmaları halinde 2. Kontrol ücreti alınmayacaktır.
MADDE 10: “ Yıllık kontrol faaliyetleri kapsamında, bina sorumlusunca kontrolüne izin verilmeyen veya asansör monte eden veya onun yetkili servisinin nezaret etmekten imtina etmesi nedeniyle kontrolü yapılamayan veya kontrol neticesinde can ve mal güvenliği açısından tespit edilen uygunsuzluklara yönelik gerekli düzeltme faaliyetleri gerçekleştirilmeyen asansör, yıllık kontrolü yapılıncaya kadar veya gerekli düzeltme faaliyetleri tamamlanıncaya kadar, yapının bağlı bulunduğu ilgili idare tarafından hizmet dışı bırakılır” denilmektedir. Bu nedenle bina sorumlularının, sorumlu duruma düşmemeleri için gerekli titizliğin gösterilmesi gerekmektedir.


ASANSÖR MUAYENE’si AND Uluslar Arası Denetim ve Gözetim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Kuruluşu’nun belirlediği tarihte Asansör Bakım Firması nezaretinde yapılacaktır.

AND Uluslar Arası Denetim ve Gözetim Hizmetleri Tic.Ltd.Şti.
Hacet Mahallesi Canlılar Sokak Göret Apartmanı No:13 K:1 D:2 ALANYA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir