Son Dakika
29 Haziran 2020 Pazartesi

Başbakan Alanya’ya güzel bir süpriz yaptı

15 Aralık 2013 Pazar, 21:46

Geçtiğimiz günlerde gazi paşaya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alanya haklına çok güzel ve onları sevindirecek bir haber verdi.

GAZİPAŞA’YA MÜJDELİ HABER VERDİ
Bakan Yıldırım’dan sonra alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, 1994 yılında temeli atılan Gazipaşa Havalimanı’nın kaderine terk edildiğini ancak kendi dönemlerinde hizmete açıldığını belirtti. Havalimanını 2006’da yeniden ele alıp 2009’da uçakların ineceği seviyeye getirdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “500 bin yolcu kapasitesi, 2 kilometre pist uzunluğu ile Gazipaşa Havalimanı, iç ve dış uçuşların çok yoğun olduğu havalimanına dönüştü. Gazipaşa sayesinde Antalya’nın da yükünü bir yerde almış olduk. İlk açıldığında çok manidardır, 5 bin yolcu burayı kullanmıştı. Geçen yıl 80 bin yolcu kullandı. Bu yıl Kasım ayı itibarıyla 350 bin yolcu bu havalimanımızı kullandı. Yine geçen yıl Kasım sonunda 854 olan uçak trafiği ilk 11 ayda 2 bin 541’e çıktı. Yani Gazipaşa Havalimanı dünyada tanınan, bilinen, tercih edilen bir havalimanına dönüştü” diye konuştu.
‘ALANYA TURİZMİ DE KAZANACAK’
Havalimanında 2014 yılında üç uçak kapasiteli apronu 6 uçak kapasitesine yükseltmek için çalışmalara hemen başlayacaklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Yıllık 500 bin olan yolcu kapasitesini ise yıllık 1,5 milyona, 2 bin metre olan pist uzunluğunu da 2 bin 500 metreye çıkaracağız. Bunun mutabakatını da yüklenici firmanın yetkilileriyle görüştük. Kapasite arttıkça Antalya Havalimanı daha da rahatlayacak. Antalya turizmi de bundan çok daha fazla kazanç sağlayacak. Bundan hem Gazipaşa hem de Alanya istifade edecek” dedi. Konuşmanın ardından Gazipaşa Havalimanı’nın açılış kurdelesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Ya Allah, bismillah” diyerek kesildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir