Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar

Bakışlar ezici ama ben saklanmıyorum

17 Temmuz 2014 Perşembe, 15:09
bakısları
Düzce’de bebekken evlerinde çıkan yangında yüzü, kolları ve elleri yanan 19 yaşındaki Melike Sivrikaya yardım bekliyor… “İnsanların bakışları ezici. Ama ben kimseden saklanmıyorum” diyen genç kız yaşadıklarını anlattı.
Beşiğinde uyuduğu sırada sobadan çıkan kıvılcımın tutuşturduğu perde  üzerine düşen Sivrikaya, bebekken yaşadığı üzücü olayın izlerini halen taşıyor. Yangının ardından dördüncü derece yanık oluşan kolunu ve elini  sağlıklı kullanamayan Sivrikaya, 4 yıl önce hayırseverlerin desteğiyle başladığı  tedaviye devam etmek istiyor.
Sivrikaya, yaklaşık 50 bin liraya mal olması beklenen iki ameliyatla  yüzünün düzeltilmesinin ve bir işte çalışabilmesinin hayalini kuruyor. Sivrikaya, muhabirine,  vücudundaki yanıkların tedavisi için bir  kez ameliyat geçirdiğini, yüzünün düzelmesi için plastik cerrahının müdahalesine  ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

‘ESTETİK SAYILDIĞI İÇİN ÖDENMİYOR’
  Devletin “estetik” olarak değerlendirdiği için tedavi masraflarını  karşılamadığını savunan Sivrikaya, “Allah, sevdiği kuluna dert verirmiş. Bunu  düşünerek hayata bağlanıyorum. Allah’tan gelen bir şey. Benden daha kötüsü de  var, bunları görüyor, onlara göre davranıyorum. Benimle aynı durumda olanlar  normalde saklanıyor. İnsanların bakışları bazen beni eziyor. Aldırış etmemeye  çalışıyorum” diye konuştu.
  Sivrikaya, ilk ameliyatının 12 bin liraya mal olduğuna işaret ederek,  “İki ameliyat daha geçirmem gerekiyor. Operasyonda başkasının dokusu değil, kendi  dokum kullanılıyor. Çok riskli ve her doktorun yapabileceği bir ameliyat değil.  Sağlığıma kavuşmayı arzuluyorum. Her genç gibi hayallerim var. İşe girmek için  başvuruyorum, yüzüm dolayısıyla kimse almak istemiyor” ifadesini kullandı.
GÖNÜLLÜLER AMELİYAT PARASI TOPLUYOR
Biz Büyük Bir Aileyiz Derneğinin yöneticisi Dilek Şen de Sivrikaya’nın  ilk ameliyatını yaptırdıklarını, genç kızın iki ameliyat daha olması gerektiğini  belirtti.
İlk ameliyatın bir ay sonra yapılmasının planlandığını vurgulayan Şen,  “Derinin altına konulan balon şişirilerek ameliyat gerçekleştirilecek. Bu yüzden  riskleri var. Ameliyat ücretlerini dernek gönüllülerinden topluyoruz. Bugüne  kadar Melike’ye kimse destek vermemiş. Çalışmak için pek çok yere müracaat etmiş  ama hiç kimse yol göstermemiş, el uzatmamış. Genç kızın ameliyat ücretlerini  toplamak için sergi düzenledik ve heykel satışı da yaptık. Hayırseverlerden katkı  bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir