Son Dakika
29 Haziran 2020 Pazartesi

Alaya’nın tarihinde ilk bakan

27 Aralık 2013 Cuma, 08:36

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi eski Başkanı, Antalya Milletvekili Alanyalı Mevlüt Çavuşoğlu Başmüzakereci ve Avrupa Birliği Bakanı oldu.

Aslen Alanyalı olan Mevlüt Çavuşoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı, Başmüzakerecilik ve Türkiye Müzakere Heyeti Başkanlığına getirilmesi özellikle Alanya’da büyük sevinç oluşturdu. İsmi AB Bakanı olarak açıklanır açıklanmaz Alanyalı hemşehrileri tarafından tebrik mesajları gönderilmeye başlandı.

 

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir ;

Avrupa Birliği Bakanlığı’na getirilen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968’de Alanya’da doğdu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Çavuşoğlu, ABD Long Island Üniversitesinde ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çavuşoğlu, 1993’te AÜ’de Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini tamamladı.AK Parti kurucu Üyesi olan Çavuşoğlu, 22 ve 23. dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi.23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babası.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir