Son Dakika
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Turizmde marka olmaya çok yatkınız

01 Temmuz 2014 Salı, 10:46
markaolmak
DORinsight’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcılar gelecek 10 yıl içinde Türkiye’den küresel bir marka çıkarmaya en yakın sektörün turizm olduğunu belirtti.
Hitay Yatırım Holding firmalarından online araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığı bir araştırma, turizm sektörünün Türkiye’deki konumu ve algısını ortaya koydu.
Türkiye’nin küresel marka adayları ile ilgili olarak gerçekleştirilen araştırma kapsamında katılımcılardan, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek markaların çıkacağı sektörleri soruldu.
Araştırmaya katılan her 10 kişiden 7’si, gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin küresel marka çıkarabileceğine inandığını söylerken, büyük çoğunluk ise küresel marka çıkarmaya en yakın sektörün turizm olduğunu belirtti. Turizm sektörünü giyim ve aksesuar ile tarım ürünleri sektörü izledi.
Araştırmaya katılanlar, Türkiye’yi dünyada temsil edecek markaların taşıması gerektiği en önemli 3 özelliği ise sırasıyla; “güvenilirlik”, “saygınlık” ve “güç” olarak tanımladılar.
Ankete yanıt verenler arasında finans ve bankacılık sektörünü seçenlerin, “güvenilirlik” özelliğini, turizm, giyim ve aksesuar, tarım ürünleri, hayvancılık, savunma ve otomotiv sektörlerine göre daha gerekli gördüğü, dikkat çekti.
Araştırmaya katılanların çoğunluğu, Türkiye’nin küresel çapta erişim sağlayabilen bir marka ya da markalar çıkarmasının önündeki en önemli engelin “vizyon eksikliği ve yöneticilerin dar kapsamda düşünmesi” olduğunu dile getirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir