Son Dakika
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Sonunda davalık oldular

05 Temmuz 2014 Cumartesi, 22:17
davalik-oldular
SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’da kaymakamlık binasında açtığı koordinasyon merkezi ve koordinatörlük görevinin yasal olmadığını iddia eden avukatlar, dün Adliye Sarayı’na gelerek Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundular. Suç duyurusu dilekçesinde avukatlar Ertuğrul Yeşildal, Halime Şenli Bilgin, Devrim Arslan, Umut Gezginci, Derya Yücel Soysal’ın imzası bulunuyor.
‘KOORDİNATÖRLÜL YOKTUR’
Büyükşehir Yasası’ndaki görev ve yetkilerin belirtildiği ve koordinatörlük diye bir düzenlemenin olmadığı belirtilen dilekçede Antalya BŞB Başkanı Menderes Türel ve Türel’in Alanya Koordinatörü olarak görevlendirdiği Hüseyin Güney ile Koordinatör Yardımcısı Nurettin Uludağ hakkında ‘yasal olmayan yöntemle kamu görevini üstlenmek, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal’ iddiasında bulunuldu.
‘AİHM’E KADAR GİDECEĞİZ’
Başvuru sonrası açıklama yapan Avukat Ertuğrul Yeşildal, hukukçu olarak yanlışı saptayıp bireysel başvuru yaptıklarını belirterek koordinatörlüğün yasal dayağının olmadığı ve merkezin kaymakamlık makamının bulunduğu binaya açılmasının da kaymakamı denetliyor havası oluşturduğunu söyledi. Yeşildal, şikâyetin yasal dayanaklarını tek tek açıklayarak AİHM’e kadar gideceklerini vurguladı.
TÜREL’İN YETKİLERİ İLE DONATILTIK
Görevinden dolayı hakkında yapılan suç duyurusuna yönelik konuşan Hüseyin Güney, Antalya BŞB Başkanı Türel ile görüştüklerini ve avukatların araştırma yaptıklarını belirtti. Koordinatörlüğün hizmet birimi olduğuna söyleyen Güney, “Biz de burada Türel’in kendi yetkileri ile donattığı görevlisiyiz. İlçedeki hizmetin kontrolünü bize verdi ve vatandaşa hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.
DÖŞEMEALTI’NA DA AÇMIŞLARDI
Suç duyurusunu siyasi olarak değerlendiren Güney, “CHP’nin şimdiye kadar hizmetin yanında olduğu hiç bir dönem olmamıştır. Yine hizmetin vatandaşın ayağına kadar getirilmesini hazmedemiyorlar. Bu CHP adına utanılacak bir durum. Büyükşehir’in hizmetlerini engelleme çabaları. Akaydın döneminde Döşemealtı’na da koordinasyon merkezi açılmıştı. O zaman kimse bir şey demedi. Şimdi bu arkadaşların neyine batıyor, ben onu anlayamıyorum.
ONLAR KAYMAKAMLIĞA OTURMASIN
Hizmetin gelmesinden sıkıntı duyuyorlar. Bunlarla uğraşacaklarına 30 Mart’taki seçim yenilgisine baksalar daha iyi olur. ‘Vatandaş bize niye kırmızı kart göstermiş’ diye düşünsünler. Bu işlerle uğraşmamaları gerekiyor. İleride Antalya Büyükşehir Belediyesini tekrar kazanırlarsa kaymakamlık binasında oturmazlar, olur biter” diye konuştu.
TÜREL YETKİSİNİ DEVRETMEDİ
Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, suç duyurusu hakkında Belediye Meclis Üyesi Kerim Başkaptan’ın açıklama yapacağını söyledi. “Ne davası açıyorlar, anlamıyorum” diyen Berberoğlu, “Türel, Güney’e yetki devri vermiyor. Güney, Büyükşehir’in Alanya’da yapacağı hizmetlerin koordinasyonunu sağlamak üzerine görevlendirdi.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir