Son Dakika
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Minibüs şoförleri belediyeyi bastı ortalık karıştı

04 Temmuz 2014 Cuma, 17:45
beledıye

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi’nin Silvan İlçesi’ne otobüs seferi başlatmasına tepki gösteren midibüs şoförleri belediyeyi bastı.

sopalarla belediyenin camlarını kıran şoförleri dağıtmak için özel güvenlik görevlileri havaya ateş açtı. Belediye önü savaş alanına dönerken, polis arbedeye plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Belediye Başkanı Gültan Kışanak, saldırının halka yapıldığını ve karşılığının mutlaka verileceğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezi ile Silvan İlçesi arasında otobüs seferleri başlatması üzerine Silvan’dan kent merkezine yolcu taşıyan midibüs şoförleri bugün araçları ile birlikte Büyükşehir Belediyesi önüne geldi. Araçları belediye önüne park eden protestocu şoförler ellerinde sopalarla belediye binasının camlarını kırıp, kapılarını tahrip etti.

Protestoculara belediye özel güvenlik ekipleri de karşılık verince arbede yaşandı. Bu sırada bazı güvenlik görevlileri saldırganları uzaklaştırmak için havaya ateş açtı. Çıkan arbedeye polis ekipleri müdahale ederek, tarafları ayırdı. Protestocu şoförler ise belediye karşısındaki cadde üzerinde beklemeye başladı.

KIŞANAK: SALDIRI HALKA YAPILMIŞTIR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Başkan Yardımcısı Fırat Anlı, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve merkez ilçe belediye başkanları ile birlikte saldırıyı kınadı. Belediye binası önünde konuşan Kışanak, halka iyi hizmet vermek için toplu taşımacılık hizmeti başlattıklarını anlattı. Saldırının halka yapıldığını belirten Kışanak, şöyle dedi:

“Kuruma yönelik bir saldırı değildir. Halkın iradesine yönelik bir saldırıdır. Toplu taşıma hizmeti almaya yönelik bir saldırıdır. Keyfiyetçi bir şekilde istedikleri fiyatları koyarak, biraz da mafyatik bir örgütlenme gibi toplu taşıma hizmetini esir almak isteyen bir grup var. Asla ve asla bunlara fırsat vermeyeceğiz. Biz seçim zamanında herkes biliyor ki yaptığımız bütün çalışmalarda halk bizden toplu taşıma hizmetinin kalitesinin arttırılmasını istiyor. Halk ’Cebimizde para yok. Ucuz belediye otobüsüne horlanmadan, aşağılanmadan binmek, gidip kent içi dolaşımı yapmak istiyoruz’ diyor. Oysa biliyoruz bu mafyatik ulaşım haklarını esir almaya çalışan bazı çeteler, çok iyi biliyoruz ki engellileri araca almıyorlar, yaşlıları ücretsiz binecek diye almıyorlar. Kucağında çocuğu olan kadınları almıyorlar. Ve bunlar halkımıza zulüm ediyorlar. Biz bu zulme son vereceğiz. Bu kentte yaşayan kadınlar, çocuklar, gençler, engelliler, yaşlılar toplu taşıma hizmetinden yaralanacaklar. Sonuna kadar kararlıyız, bu halka bu hizmeti sunacağız. Bu saldırı buna yönelik bir saldırıdır. Biz asla kabul etmiyoruz etmeyeceğiz.”

’SALDIRININ KARŞILIĞINI ALACAKLAR’

Belediyenin halkın iradesini temsil ettiğini vurgulayan ve bunu herkesin iyi bilmesini isteyen Kışanak şöyle devam etti:

“Halkın iradesini temsil eden bir kuruma yönelik herhangi bir saldırı girişimi anında cevabını alacaktır. Bu kurum sahipsiz değildir. Bu kurumun sahibi halktır, kurumun çalışanlarıdır, yöneticileridir. Bir bütün olarak hep beraber buradayız. Patimizle, eş başkanlarımızla, halkımızla, gençliğimizle hep beraber buradayız. Kim bu kuruma yönelik zerre kadar bir saldırı girişiminde bulunursa bunun karşılığını alacaktır. Cevapsız kalmayacaktır, herkes bunu aklının bir kenarına yazsın. Bu kentte mafyalaşmaya, zorbalığa, çeteleşmeye izin vermeyeceğiz.”

BELEDİYE ÖNÜ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Başkan Kışanak’ın yaptığı açıklamanın ardından protestocu şoförler ile belediye çalışanları arasında önce sözlü sataşma başladı, ardından sopa ve taşlı kavga çıktı. Polis kavgaya tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahalede bulunurken, belediye önü savaş alanına döndü. Saldırgan şoförler belediye araçlarına, belediye görevlileri ise saldırganların araçlarına taş ve sopalarla saldırıp tahrip etti. Yaklaşık 30 dakika süren olaylarda 10’dan fazla kişi yaralanırken, polis olayları güçlükle önledi.

YOLCU DOLU OTOBÜSE DE SALDIRDILAR

Belediye önünden uzaklaşan protestocu şoförler bu sırada yoldan geçen ve içi yolcu dolu otobüsü taş yağmuruna tuttu. İçinde yolcu bulunan araçların taşlanması sırasında otobüste bulunanlar büyük korku yaşarken bir kadın yaralandı. Atılan büyük taşların otobüslerin camlarını kırıp saplandı.

Yaşanan olaylar sırasında polisin sıktığı plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su gazetecilerin bulunduğu alana geldi. Bazı gazeteciler yaralanırken, kamera ve fotoğraf makineleri kırıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir