Son Dakika
22 Mayıs 2019 Çarşamba

Mmahalle Yavas Yavas Cöküyor

08 Temmuz 2014 Salı, 08:56
mahalle-yavas-yavas-cokuyor-4552955

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunan Güzelburç Mahallesi’nde yaklaşık 40 ev çökme tehlikesi altında. Vatandaşların zaman zaman güçlendirme çalışması yaptığı eski binalarda yaşayanların çoğu evlerini terk etmek zorunda kalmış. Yeni yapılan binalarda da durum aynı.

Evlerine yerleşen mahalle sakinlerinin birçoğu evlerinde derin çatlaklar oluştuğunu söylüyor. Yaşananların nedenini bir türlü anlamadıklarını anlatan vatandaşlar yetkililerin biran önce bölgedeki evlerde çökmelere neden olan olayın ortaya çıkarılmasını istiyor. 400 haneli mahallede evleri zarar gören ve oturulmayacak durumda olan vatandaşlardan Naziye Amuklu uzun süredir hasta olduğunu ve her gece evinin zemininden gelen sesler nedeniyle psikolojisinin de bozulduğunu söyledi. Geceleri genel olarak evinde çökmelerin meydana geldiğini anlatan Amuklu şöyle konuştu:.

“Bu günlerde çok oluyor göçmeler. Beş yıldır bu oluyor zaten. Son günlerde daha fazla çekmeler başladı. Kimse korkudan geçemiyor evlerine. Gördüğünüz gibi çökmeler gittikçe fazla oluyor. Saat 2.30’da biz yatarken kalktım komşular bize geldi, hep birlikte korktuk. Komşular merak etmiş gelen sesleri duyunca, komşular ne oldu size diye bakmaya geldiler. Ev çöktü. Yani uyumadım sabaha kadar. Ne zaman yatarken böyle gündelik işleri yaparken bu sesler aklımdan çıkmıyor. Ne yapalım gücüm yok. Hastayım. Yetkililer ellerini uzatsa memnun oluruz.” diye konuştu.
Evlerinde ortaya çıkan çatlaklar nedeniyle binalarına neredeyse sürekli güçlendirme çalışması yaptırdıklarını ancak yinede çökmelerin önüne geçemediklerini anlatan Ataman Şabanoğlu ise yetkilerden yardım istedi.

Son 5-6 aydır çökmelerin hızlandığını söyleyen Şabanoğlu ise “Beş altı aydır baya bir hızlandı. Oturulmayacak hale geldi. Yukarda şuan beş aile oturuyor. Biz bundan 8-9 ay önce baya bir güçlendirme yaptık. Komple şu binanın etrafını eştik. Ve hep perde şeklinde yapıldı. Dikkat ederseniz, içeri geçerseniz bütün kolonlarımız perde şeklinde. Bir sürü masraf koymamıza rağmen yine çatlaklar devam ediyor. Korkulacak bir şekilde oturmaya cesaret edemiyoruz. Aşırı derecede çatlaklar oluyor. Son bir aydır dahi kolonlar çatlamaya başladı. Daha önce kolonlar çatlamıyordu şimdi kolonlarda çatlamaya başladı. İçerde kolon olduğu gibi 20-30 cm aşağıya doğru çöktü.bir araştırılsın. Bize yardımcı olsunlar. Gidipte başka yerde oturacak yerimiz yok.” dedi.

Güzelburç Mahalle Muhtarı Bülent Görüroğlu ise yaşananlardan dolayı mahalle sakinlerinin korku içerisinde olduğunu söyleyerek bilinmeyen bir nedenle yaşanan bu olayın devlet tarafından araştırılıp çözülmesini istedi.

Mahalle sakinlerinin zor günler geçirdiğini aktaran Mahalle Muhtarı Görüroğlu şöyle konuştu:

“Yaklaşık bir yıldan beri çok büyük zararlar görmeye başladık. Buranın incelenmesini istiyoruz. Vatandaşlar mağdur durumda kalıyorlar. Yardım bekliyoruz. Çökme var, çatlaklıklar var, büyük araçların buradan geçtiği zaman, vatandaşlar evinde yattığı zaman cam patlıyor, çökme oluyor. Bu sorunlarla karşılaşıyoruz. Yok yaralama olayı olmadı ama vatandaşlar gergin, korkuyorlar. Vatandaşlarımız ona göre tedbir alsınlar. Evlerden çıksınlar. Onu istiyoruz biz.”

Güzelburç Mahallesindeki sokaklarda kabarmaların olduğu sokaklardaki evlerin tamamının kolonları büyük zarar görmüş durumda. Evinin altı temelden zarar gören ve çökme nedeniyle temeli gözüken bazı evlerin altlarına doldurma malzemelerle güçlendirme yapılmış durumda. Maddi durumu yetersiz olduğu için gidecek yeri olmayanlar ise kolonları zarar gören evlerini demir bloklar ile sabitlemeye çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir