Son Dakika
22 Mayıs 2019 Çarşamba

ÇKS başvuruları sona erdi

02 Temmuz 2014 Çarşamba, 09:28
cks_basvurulari_sona_erdi_h93449

Alanya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, 30 Haziran’da sona eren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) 4 bin 200 çiftçinin başvurduğunu ve katılımın geçtiğimiz yıla oranla 2 katına çıktığını açıkladı.

ALANYA Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, 30 Haziran’da sona eren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) 4 bin 200 çiftçinin başvurduğunu ve katılımın geçtiğimiz yıla oranla 2 katına çıktığını açıkladı. Rüzgar, “2014 yılı ilk etabı olan ÇKS başvuruları 30 Haziran’da sona erdi. Şu an itibariyle 4 bin 200 başvuruyu teslim almış durumdayız. Daha önceki döneme göre başvuru sayısı ikiye katlanmış durumda. ÇKS’ye kayıt olmayanlar toptancı hallerine ürün götüremiyorlardı. Şimdi bütün çiftçiler ÇKS’ye kayıt yaptırıp belgelerini aldı. Yeni uygulamaya göre artık arsalar da ÇKS’ye kayıt yaptırabilecek. Daha önceden arsalar kayıt edilmiyordu. Ama bundan sonra arsanın üzerine sera kurulmuşsa biz ÇKS’ye kayıt edebiliyoruz. Alanya’da hemen hemen tüm çiftçilerin ÇKS kayıtlarını aldık” dedi.
TÜKAS KAYITLARI BAŞLIYOR
Rüzgar, “Önümüzdeki günlerde ‘Örtüaltı Kayıt Sistemi’ başlayacak. Akabinde de ‘Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’ (TÜKAS) kayıtları başlayacak. Bu sistemle mahalle mahalle tarımsal sayım yapılıyor. Bu sayımda hem hayvan hem araziler, ürünler ve ekipmanlar tek tek sayılacak, sisteme kayıt yapılacak. Bununla ilgili bütün broşürleri muhtarlıklara dağıttık. Konu hakkında çalışmalarımız önümüzdeki günlerde devam edecek” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir